تعريف كانكس از نظر فنى

عایق ساندویچ پانل
عایق ساندویچ پانل
اسفند ۱, ۱۳۹۶
نکات ساخت خانه ضد زلزله
فروردین ۴, ۱۳۹۷
نمایش همه
کانکس از نظر فنی

کانکس از نظر فنی

تعريف كانكس از نظر فنى و جنس مصرفى

برای تعريف كانكس از نظر فنى می توانید این صفحه را مطالعه نمایید:

تعريف كانكس از نظر فنى

تعريف كانكس از نظر فنى

تعريف كانكس از نظر فنى

تعريف كانكس از نظر فنى

کانکس به سازه ای فلزى و پیش ساخته می گویند که از نظر ابعاد و کیفیت طراحى و اجرا مورد تائید دفتر مهندسى كارراد و مطابق با قواعد بين المللى و استاندارد پیش ساخته سازى کانکس باشد.
جهت ارتقا اطلاعات و دانش بيشتر خريداران كانكس و ساختمانهاى پيش ساخته توضيحات تكميلى زير ارائه مى گردد، تا با دانش و آگاهى بيشترى بهترين خريد كانكس را انجام بدهند.

ویلا پی ساخته

ویلا پی ساخته

ابعاد کانکس استاندارد از جهت حمل و نقل سريع و ارزان و نصب چقدر است؟

ابعاد یک سازه استاندارد پیش ساخته می بایست بگونه ای باشد که بدون دریافت هیچ گونه مجوز ترافیکی یا اسکورت توسط ماشينهای ديگر( سوارى و وانت) بتوانند آن را به وسیله جرثقیل بارگیری، تخليه و توسط تریلی های استاندارد ١٢ مترى حمل نمود.
ابعاد در نظر گرفته شده برای این منظور می بایست طول کانکس حداکثر ۱۲ متر و عرض آن ۲٫۴ متر باشد و ارتفاع آن از زیر سازه تا بلند ترین قسمت آن نباید از ۲٫۵ متر تجاوز کند.
ابعاد ذکر شده می تواند کوچکتر باشد اما اگر بیشتر از این ميزان باشد برای حمل و نقل آن نیاز به دریافت مجوز بار ترافیکى از نيروى انتظامى و راهنمایی و رانندگی وجود دارد و دیگر این سازه یک کانکس متعارف محسوب نمى شود و اصطلاحا به آن بار ترافیکی می گویند.

ویلا پیش ساخته

ویلا پیش ساخته

 

مشخصات فنی و اصول ساخت کانکس مرغوب چیست ؟

برای درک تعريف كانكس از نظر فنى، می بایست مشخصات فنی و اصول ساخت آن را دانست. یک ساختمان پیش ساخته و كانكس می تواند با انواع روش ها و مصالح مختلف تولید گردد اما کیفیت مصالح و روش تولید آن بسیار مهم است. بطور مثال یک سازه ساندویچ پانل یا سازه ورقی هردو می توانند یک کانکس مرغوب و با كيفيت باشند به شرط آنکه اول ابعاد آن مطابق آنچه در بالا گفته شد باشد و ثانیا در نوع اتصالات و جوش ها و نصب دیگر جزئیات اصول کار با كيفيت رعایت شده و از روش های غیر استاندارد و نا کارآمد استفاده نشده باشد.

اگر کانکس ساندویچ پانل که معمولا به عنوان یکی از بهترین محصولات صنعت كانكس جهان تلقی می شود را با روش هایی غیر اصولی مانند جوش های کرمو ( جوش نا مرغوب)، اتصالات ضعیف ، رعایت نکردن درز بندی ها و آبندی های سازه و سقف و بدنه كانكس، نقص در اجرای ضد زنگ و اپوكسى اسكلت خانه پيش ساخته، استفاده از آهن آلات سبک در ستون ها و پل ها استراکچر ، نصب ناصحیح درب و پنجره و دیگر موارد مهم ساخته شود خود به عنوان نمونه ای از سازه غیر اصولی و از نظر فنی رد شده خواهد بود و صرفا استفاده از مصالح خوب بدون در نظر گرفتن اصول فنی ساخت برای تولید یک کانکس استاندارد کفایت نخواهد کرد و به يقين مصالح مصرفى سازه را پرت کرده و هزينه ى زيادى را تلف كرده ايم.

تعريف كانكس از نظر فنى

تعريف كانكس از نظر فنى

 

آیا سازه غیر استاندارد مرجوع و نا کارآمد است؟

خیر . همانگونه که در توضیحات بالا گفته شد بستگی به این دارد که از چه لحاظ غیر استاندارد است ، از نظر اجرا و يا طراحى ساختمان پيش ساخته. امکان دارد یک سازه از نظر متریال و کیفیت تولید و حتی طراحی در سطح بسیار بالایی قرار داشته باشد و فقط از لحاظ ابعاد نمی توان آن را در طبقه کانکس درجه يك قرار داد که ویلاهای پیش ساخته دوقلو و يا چند تيكه ( مدولار) نمونه های بارزی از این مورد می باشند که با داشتن کیفت و امکانات زیاد به خاطر ابعاد بزرگ آن از این دسته خارج می شوند.

اما سازه ای که درای ابعاد استاندارد بوده اما از نظر کیفیت ساخت یا مواد و مصالح بکار رفته درای درجه کیفی پائینی باشد دیگر جز سازه های مرجوع و از نظر اصولی رد شده محصوب می گردد چرا که دارای کیفیت و دوام لازم برای کاربری که تعین شده است نمی باشد.

 

قیمت کانکس استاندارد به نسبت با دیگر محصولات چگونه است؟

قیمت کانکس هاى استاندارد و مرغوب از نظر ابعاد و متريال مصرفى معمولا نسبت به نوع غیر تیپ که دارای شرایط و امکانات خاص و یا ابعاد خاصی باشند پائین تر بوده چرا که بصورت تیپ در سالن تولید ساخته و خریدار پس از ثبت سفارش آن را به محل خود انتقال می دهد اما نوع غیر تیپ نیاز مند طراحی اختصاصی و نظارت بر تولید اختصاصی به همراه مصالح خاص و منحصر بفردی می باشد که بعضى اوقات این موارد باعث افزایش قیمت كانكس می گردد.

 

در زیر چند نمونه از کانکس هایی که به شکل ویلا آمده اند مشاهده می کنیم:

ویلا مدرن پیش ساخته

ویلا مدرن پیش ساخته

ویلا مدرن پیش ساخته

ویلا مدرن پیش ساخته

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل

خانه پیش ساخته

خانه پیش ساخته

خانه پیش ساخته

خانه پیش ساخته

 

می توانید از بخش های دیگر نیز بازدید نمایید: