نکات ساخت خانه ضد زلزله

کانکس از نظر فنی
تعريف كانكس از نظر فنى
اسفند ۳, ۱۳۹۶
نمایش همه

نکات ساخت خانه ضد زلزله

نکات ساخت خانه ضد زلزله

اگر قصد ساختن یک سرپناه براى خود دارید، کافى است مطابق نقشه رعایت ضوابط فنى و استفاده از مصالح مرغوب، آغاز کنید. برای اینکه بدانیم یک ویلا پیش ساخته ضد زلزله است یا نه، ابتدا باید نکات ساخت خانه ضد زلزله را بدانیم. با ما همراه باشید.

نکات ساخت خانه ضد زلزله

نکات ساخت خانه ضد زلزله

براى شروع با انواع اسکلت هاى ساختمان آشنا مى شوید، و در ادامه با جزییات فنى و اجرایى آشنا خواهید شد.

ساختمان هاى فلزى :

ساختمان فلزی

ساختمان فلزی

در ساخت این نوع ساختمان ها از پروفیل هاى فولادى در ستون و تیر هاى آن استفاده شده است.

اجراى سریع، کوچک بودن ابعاد ستون ها نسبت به حالت بتنى مقاومت بالاى فولاد در برابر کشش و فشار از جمله مزیت هاى این نوع ساختمان ها به شمار مى رود، در مقابل زنگ زدگى، خوردگى و ضعف در برابر آتش سوزى از جمله معایب آن به شمارمى رود.

نصب و اتصال اجزاى تیر، ستون و پل هاى این ساختمان ها به دو طریق جوشکارى و یا پیچ و مهره انجام مى پذیرد. در ایران، اکثر ساختمان هاى مسکونى با اسکلت فلزى به روش جوشکارى نصب مى شود.

 

نکات ساخت خانه ضد زلزله

ساختمان هاى بتنى :

ساختمان بتونی

ساختمان بتونی

ساختمان هایى که اسکلت اصلى آنها از بتن آرمه است را ساختمان بتنى مى نامند. زلزله هاى اخیر نشان داده که ساختمان هاى بتنى در صورت اجراى صحیح، مقاومتخوبى از خود به نمایش مى گذارد. همچنین مقاومت در برابر آتش سوزى، اجراى سازه هاىخاص، اجراى معمارى در خور توجه و عملکرد بهتر دیوار هاى آجرى با اسکلت بتنى از مزیت هاى این نوع ساختمان ها به شمار مى آید.
ساختمان هاى آجرى: مطابق آئین نامه ۲۸۰۰ زلزله ایران، ساختمان هاى با مصالح بنایى حداکثر باید داراى دو طبقه بدون احتساب زیرزمین باشند.

ساختمان هاى خشتى :

ساختمان خشتی

ساختمان خشتی

استفاده از خشت در ساختمان هاى روستایى و شهر هاى کوچک به دلیل شرایط اقلیمى انجام مى پذیرد. در مناطق کویرى که روز هاى گرم و شب هاى سرد دارد، بهترین روش سرمایشى و گرمایشى خانه ها استفاده از دیوار هاى قطور خشتى است. اما این نوع دیوار ها در برابر زلزله آسیب پذیر بوده و به صورت آوارى مهیب، جان زیادى را مى گیرد. متاسفانه هنوز آئین نامه اى در کشور براى این نوع ساختمان ها تدوین نشده است. به غیر از موارد فوق، ساختمان هاى پیش ساخته، ساختمان هاى چوبى و ساختمان هاى سنگى نیز بر حسب مناطق خاص خود ساخته مى شوند.

 

سقف هاى تیرچه بلوک:

سقف تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک

در حال حاضر در کشور ما این نوع سقف کاربرد فراوانى در منازل مسکونى دارد. اجراى ساده و سریع و همچنین استفاده از آن در هر دو نوع اسکلت بتنى و یا فلزى، مجریان ساختمانى را به استفاده از این روش ترغیب مى سازد. اجزاى این سقف عبارت است از تیرچه، بلوک، آرماتور هاى حرارتى و بتن ریزى نهایى.

مهم ترین عضو انتقال دهنده نیرو هاى وارده بر سقف تیرچه ها هستند. اگر تیرچه را خریدارى مى کنید، باید از سازنده آن مطمئن باشید. میلگرد هاى طولى درون تیرچه باید یکپارچه باشد و به صورت جوشکارى شده نباشد. به دلیل آنکه این میلگرد ها درون بتن قرار گرفته اند، تشخیص این موارد امکان پذیر نیست. لذا با بازدید از محل ساخت تیرچه ها و یا اطمینان از شرکت فروشنده تیرچه از سلامت تیرچه ها اطمینان حاصل نمایید.

نکات ساخت خانه ضد زلزله

کانکس ضد زلزله

کانکس ضد زلزله

کانکس ضد زلزله

این کانکس ها می توانند جایگزین مناسبی برای مسکن باشند.

می توان در آن امکانات خانه را قرار داد و بخاطر نوع متریال مصرفی سبکی و با کیفیت بالایی که در آن بکار می رود کاملا ضد زلزله می باشند،وهمچنین دارای خاصیت ضد رطوبت و ضد خورندگی و ضد زنگ هستند.این کانکس ها نسبت به خانه خیلی سریع تر و زودتر ساخته می شوند با نمای بسیار شیک و زیبا و قیمت مناسب.

 کانکس های ضد زلزله را می توان در انواع مختلفی با کاربری های متفاوت تولید کرد:

انواع کانکس بصورت ثابت و سیار

انواع کانکس دوقلو و چند قلو

انواع کانکس دو طبقه و چند طبقه

انواع کانکس ساندویچ پانل

انواع کانکس مسکونی و ویلایی

انواع کانکس با آشپزخانه اپن و کانکس با آبدارخانه

انواع کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه و چند چشمه

انواع کانکس سرویس بهداشتی مشترک با حمام

انواع کانکس روزنامه فروشی و دکه مطبوعات

انواع کانکس نیروی انتظامی و پلیس

انواع کانکس غرفه بازیافت

انواع کانکس پشت بام

انواع کانکس نگهبانی و حراست

انواع کانکس تجهیز کارگاه

انواع کانکس کارگری و کانکس کارگاهی

انواع کانکس اداری

انواع کانکس سالنی

انواع کانکس مدیریتی

انواع کانکس خوابگاهی

انواع کانکس امدادی و بیمارستان صحرایی

انواع کانکس انباری

نکات ساخت خانه ضد زلزله
می توانید از بخش های دیگر نیز بازدید نمایید: